Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2006 r., sygn. II FSK 950/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędziowie NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Jan Rudowski, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Remontowo-Produkcyjnego "Z." sp. z o.o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 20 kwietnia 2005 r. sygn. akt I SA/Op 18/05 w sprawie ze skargi Remontowo-Produkcyjnego "Z." sp. z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 3 grudnia 2004 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Remontowo-Produkcyjnego "Z." sp. z o.o. w Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 1.200 /jeden tysiąc dwieście/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2005 r., I SA/Op 18/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Przedsiębiorstwa Remontowo-Produkcyjnego "Z." sp. z o.o. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 3 grudnia 2004 r., (...), w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r.
2. Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym stanie faktycznym: W wyniku przeprowadzonej kontroli Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w O. decyzją z dnia 5 grudnia 2001 r. wyłączył spółce z kosztów uzyskania przychodów odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wydatki poniesione na podstawie umowy z Zakładami Koksowniczymi w Z. o prowadzeniu wspólnej działalności socjalnej oraz wydatków poniesionych na podstawie umowy z Hutą "K." S.A. w D. /dalej: "K."/ z dnia 1 lipca 1999 r., zlecającej tejże Grupie obsługę organizacyjno-prawno-finansową skarżącej.
Po przeprowadzeniu wskutek odwołania skarżącej postępowania odwoławczego Izba Skarbowa w O. decyzją z dnia 27 maja 2002 r. utrzymała w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej. Od decyzji tej skarżąca wywiodła skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skarga ta została uznana wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 7 lipca 2004 r. Z treści uzasadnienia wyroku wynikało, że uznano zasadność skargi w części dotyczącej odmowy uznania przez organy podatkowe za koszty uzyskania przychodów odpisów dokonanych na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz wydatków poniesionych na realizację umowy o prowadzeniu wspólnej działalności socjalnej z innym podmiotem. Sąd nie podzielił natomiast zarzutów skargi w odniesieniu do nie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z realizacją umowy o świadczenie usług doradczych. Zaakceptował pogląd organów podatkowych, że wykonane przez zleceniobiorcę przy realizacji tej umowy opracowania, sprawozdania i inne dokumenty służyły wyłącznie ujednoliceniu wspólnych działań i procedur spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej i stanowiły formę sprawowania nadzoru właścicielskiego, gdyż prowadziły do usprawnienia zarządzania wszystkimi podmiotami gospodarczymi wchodzącymi w skład tej grupy. W konkluzji stwierdzono, że wydatki na realizację zadań określonych w umowie z dnia 1 lipca 1999 r. o współpracy z "K." nie pozostawały w związku przyczynowym z uzyskanym przez skarżącą przychodem i nie mogły być uznane za koszty jego uzyskania. Wyroku tego nie zaskarżyła skargą kasacyjną żadna ze stron.