Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2015 r., sygn. II FSK 184/13
Faktura jest nierzetelna w tym kontekście, jeśli w rzeczywistości nie odpowiada faktowi zdarzenia gospodarczego – w szczególności, gdy zdarzenie gospodarcze (usługa) w ogóle nie zaistniało, zaistniało w innej niż wskazano dacie lub w rozmiarach innych niż wynika z faktury, ewentualnie też zaistniało między innymi, niż to stwierdza faktura, podmiotami gospodarczymi. Nie wystarczy wykazanie, że podatnik mógł gdziekolwiek nabyć towar lub usługę i wykorzystać je w działalności gospodarczej, aby wydatek ten móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Grażyna Nasierowska, Protokolant Marta Wyszkowska, po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. S.A. z siedzibą w P. (następca prawny E. sp. z o.o. z siedzibą w K.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 października 2012 r. sygn. akt I SA/Po 678/12 w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą w P. (następca prawny E. sp. z o.o. z siedzibą w K.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2008 rok 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. S.A. z siedzibą w P. jako następcy prawnego E. sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu kwotę 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Spółki Akcyjnej T. z siedzibą w P. (następcy prawnego Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością E. z siedzibą w K.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
W trakcie prowadzonego postępowania Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. ustalił, że w 2008 r. skarżąca realizowała wiele inwestycji budowlanych, m.in. budowy i przebudowy drogowych sygnalizacji świetlnych, oświetlenia ulicznego, sieci trakcyjnych, telekomunikacyjnych, linii kablowych, prowadziła roboty elektryczne, energetyczne i torowe oraz wykonywała modernizację i wyposażenie stacji prostownikowych na terenie Poznania. W badanym okresie spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów kwotę 289 750 zł z tytułu zakupu od Przedsiębiorstwa W. C. usług: wykonania instalacji elektrycznej w stacji prostownikowej "S." w P., wykonania instalacji elektrycznej oraz prac rozruchowych w stacji prostownikowej "Z." w P., wykonania przyłączy energetycznych dla potrzeb budowy "W." w P., wykonania tymczasowych przyłączy elektrycznych na budowie "W." w P.