Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. II FSK 3359/14
Inne; Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala (sprawozdawca), Bogusław Woźniak, Sędzia del. WSA, Protokolant Paweł Kowalczyk, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 czerwca 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 451/14 w sprawie ze skargi T. [...] S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 16 października 2013 r. nr IPPB3/423-569/13-4/KK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz T. [...] S.A. z siedzibą w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 24 czerwca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 451/14, uwzględnił skargę T[...] S.A. z siedzibą w [...] - nazywanej dalej "Spółką", i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 16 października 2013 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wyjaśniła, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje, w których zarezerwował na rzecz Spółki pasma radiowe. W związku z wydaniem tych decyzji Spółka uiściła jednorazowe opłaty na rzecz Skarbu Państwa za rezerwację częstotliwości radiowych. Opłaty te zostały zaewidencjonowane w księgach rachunkowych w czerwcu 2013 r. w pozycji aktywów trwałych. Natomiast we wrześniu 2013 r. zostały one rozpoznane dla celów bilansowych jako wartości niematerialne i prawne. Niemniej jednak, ponieważ art. 16b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011, nr 74, poz. 397 ze zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p.", zawiera zamknięty katalog praw, które podlegają amortyzacji, a pośród nich nie wymieniono opłat o charakterze administracyjnym, wydatek ten stanowi koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości w tym roku, w którym został poniesiony.