Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 819/05

W sprawie tej nie jest sporne to, że umowa pożyczki jest umową konsensualną. Dochodzi ona do skutku przez samo porozumienie stron.

Sposób wykonania umowy pożyczki w sytuacji, gdy skarżący dokonał przelewu kwoty pożyczki z rachunku znajdującego się na terytorium RP dla oceny zasadności opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na konsensualny charakter tej umowy nie ma znaczenia.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej, sprawy ze skargi kasacyjnej Grzegorza S., od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 11 lutego 2005 r. I SA/Gd 1859/01 w sprawie ze skargi Grzegorza S. na decyzję Izby Skarbowej w G. z dnia 3 września 2001 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnej - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z 11 lutego 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Grzegorza S. na decyzję Izby Skarbowej w G. z 3 września 2001 r. utrzymującą w mocy decyzję Trzeciego Urzędu Skarbowego w G. z 15 marca 2001 r., którą odmówiono stwierdzenia nadpłaty i zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej 16 stycznia 2001 r. w C.-Cz. umowy pożyczki zawartej pomiędzy Grzegorzem S. /pożyczkodawca/, a U. sp. z o.o. z siedzibą w C.-Cz. /pożyczkobiorca/ w kwocie 582.000 koron czeskich /równowartość 25.500 franków szwajcarskich/.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że organ odwoławczy podzielił stanowisko organu pierwszej instancji, co do tego, iż pomimo zawarcia przedmiotowej umowy za granicą, jej przedmiot /pieniądze/ w dacie zawarcia umowy znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a to w świetle art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. nr 86 poz. 959/ rodzi obowiązek uiszczenia podatku. Izba Skarbowa nie uwzględniła zarzutów strony, że przedmiotowa pożyczka nie dotyczy rzeczy, a praw majątkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00