Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2005 r., sygn. OSK 1290/04

Zmiana lub uchylenie zaskarżonej do sądu uchwały nie czyni zbędnym wydania przez sąd wyroku, jeżeli zaskarżona uchwała może być zastosowana do sytuacji z okresu poprzedzającego jej podjęcie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zygmunta P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 lipca 2004 r. II SA/Lu 1186/03 w sprawie ze skargi Zygmunta P. na uchwałę Rady Miejskiej w O.-L. z dnia 6 maja 1993 r. Nr XXIII/290/93 w przedmiocie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata - uchyla zaskarżony wyrok oraz stwierdza nieważność uchwały Rady Miejskiej w O.-L. z dnia 6 maja 1993 r. Nr XXIII/290/93; (...).


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 8 lipca 2004 r., II SA/Lu 1186/03 po rozpoznaniu skargi Zygmunta P. na uchwałę Rady Miejskiej w O.-L. z dnia 6 maja 1993 r. Nr XXIII/290/93 w przedmiocie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata, stwierdził niezgodność z prawem zaskarżonej uchwały. W uzasadnieniu wywiódł, że uchwała ta została wydana na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. "a" ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. nr 16 poz. 95 ze zm./. W dniu 26 czerwca 2003 r. Zygmunt P. skierował do Rady Miejskiej w O.-L. wezwanie do uchylenia powyższej uchwały - art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591 ze zm./. Wskazał, iż Rada nie określiła w uchwale zasad co do zbycia nieruchomości, zwłaszcza bezprzetargowego /par. 1 pkt 5/, lecz przekazała swe uprawnienia w całości Zarządowi Miejskiemu. Ponadto, ten przepis uchwały wychodzi poza jej przedmiot określony w tytule, ponieważ dotyczy nie nieruchomości gruntowych, lecz komunalnych lokali mieszkalnych. Wezwanie uzasadnione zostało ponadto faktem sprzedaży na podstawie uchwały przez Zarząd - nieruchomości, o którą ubiegałby się autor wezwania, gdyby ogłoszony został przetarg. Rada Miejska w O.-L. uchwałą z dnia 29 sierpnia 2003 r. /nr VII/67/03/ odmówiła uchylenia uchwały nr XXIII/290/93. W uzasadnieniu wskazała, iż kwestionowany przepis par. 1 pkt 5 stanowi zasady, bowiem odsyła do ustaw szczególnych i upoważnia Zarząd do sprzedaży bezprzetargowej jedynie w przypadkach określonych w przepisach szczegółowych. Zasadą ogólną wynikającą z uchwały jest natomiast forma przetargowa. Zygmunt P. w skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego wnosił o stwierdzenie niezgodności uchwały nr XXIII/290/93 z prawem. Uzasadniał to faktem, że w uchwale nie ustalono zasad, a jedynie przekazanie w całości kompetencji Rady - Zarządowi. Zarzucił uchwale powtarzanie przepisów odpowiednich ustaw bądź bezpośrednie odwoływanie się do takich przepisów, co nie jest formułowaniem zasad. Podnosi, że formułując zasady dysponowania mieniem komunalnym, uchwała wychodzi poza swój przedmiot, który dotyczy nieruchomości gruntowych. Skarżący podniósł także, iż wśród głosujących za odmową uchylenia uchwały znajdował się pozwany w sprawie indywidualnej toczącej się przed Sądem Rejonowym w O.-L. z powództwa skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00