Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2005 r., sygn. OSK 1044/04
Skarga kasacyjna nie może dotyczyć kwestii, których w ogóle nie było w zaskarżonym wyroku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia "PPO" w G. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 9 października 2003 r. II SA/Gd 2585/01 w sprawie ze skargi Polskiego Związku Działkowców na uchwałę Rady Miasta G. z dnia 21 czerwca 2001 r. (...) w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 9 października 2003 r. /II SA/Gd/2585/01/ Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku oddalił skargę Polskiego Związku Działkowców na uchwałę Rady Miasta G. z dnia 21 czerwca 2001 r. nr XXXVI/1149/01 w przedmiocie odrzucenia zarzutów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Skarżona uchwała odrzuciła zarzut Polskiego Związku Działkowców /dalej PZD/ polegający na twierdzeniu, iż projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Dolina Potoku O." przewiduje likwidację ogrodów działkowych z naruszeniem przepisów art. 20, art. 21 i art. 22 ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych /Dz.U. 1996 r. nr 85 poz. 930 ze zm./, nie określając jednocześnie skutków ekonomicznych likwidacji i terenów zamiennych dla likwidowanego ogrodu. Uchwała odrzuciła także zarzuty dotyczące: pominięcia w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zapewnienia dojazdu do pracowniczego ogrodu działkowego, sposobu utworzenia strefy ochronnej od ul. K. oraz naruszenia art. 18 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym poprzez niepowiadomienie kompetentnego organu PZD o wyłożeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W skardze z dnia 6 sierpnia 2001 r. wniesionej do NSA - Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku na uchwałę Rady Miasta G. z 21 czerwca 2001 r. PZD zażądał wskazania w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości zamiennej oraz zamieszczenia w nim warunków likwidacji pracowniczego ogrodu działkowego, tak aby mogły one zostać powołane w późniejszej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wnoszący skargę podniósł poza tym, że projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinien uwzględniać dojazd do ogrodu w taki sposób, aby został o zapewniony dla większości użytkowników działek. Ponadto zakwestionowano twierdzenie zawarte w uchwale Rady Miasta oddalającej zarzuty, że ul. K. będzie miała charakter ulicy lokalnej i dojazdowej, ponieważ z planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy M. II, zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta G. z dnia 30 kwietnia 1998 r. Nr LX/804/98 wynika, zdaniem PZD, że będzie to droga o charakterze zbiorczym.