Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 padziernika 2005 r., sygn. II GSK 183/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk, Sędziowie NSA Jan Bała, Kazimierz Jarząbek (spr.), Protokolant Anna Tomaka, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. P. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 2038/04 w sprawie ze skargi K. P. na zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2004 r. Nr [...] w przedmiocie utworzenia rewiru komorniczego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 21 lutego 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 2038/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę K. P. na zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2004 r. nr [...] w przedmiocie utworzenia rewiru komorniczego.

W uzasadnieniu Sąd podał, że skarżąca uznając wydane przez Ministra Sprawiedliwości zarządzenie za decyzję administracyjną zarzuciła organowi naruszenie zarówno przepisów prawa materialnego, jak i przepisów postępowania administracyjnego - art. 7, art. 10, art. 103 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej k.p.a.), art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. Nr 133, poz. 882 ze zm., dalej u.k.s.eg.) oraz art. 22 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm., dalej p.u.s.p.).

Odrzucając skargę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że zarzuty przedstawione przez skarżącą dotyczą kwestii regulowanych przez przepisy ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która w zakresie objętym niniejszym postępowaniem dotyczy kwestii o charakterze organizacyjnym, regulowanych zarządzeniem. Powołana ustawa w żadnym zapisie nie wskazuje, że w toku postępowania stosuje się przepisy postępowania administracyjnego, a wręcz przeciwnie - wskazuje na prawo władczej ingerencji Ministra Sprawiedliwości, czy też prezesów sądów, w sferę tworzenia i znoszenia rewirów, zmieniania ich granic oraz wyznaczania siedziby kancelarii komorniczych. Ponadto Sąd I instancji podkreślił, że sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej w sprawach ściśle określonych przez przepisy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00