Wyrok NSA z dnia 3 października 2005 r., sygn. II GSK 150/05
Na Powszechne Towarzystwo Emerytalne nałożono karę nie za błędną interpretację niejasnych przepisów, lecz za niezastosowanie się do wskazań pokontrolnych Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, której zadaniem jest ochrona interesów członków otwartych funduszy emerytalnych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 3 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "G." Powszechne Towarzystwo Emerytalne Spółka Akcyjna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2005 r. VI SA/Wa 841/04 w sprawie ze skargi "G." Powszechne Towarzystwo Emerytalne Spółka Akcyjna na decyzję Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w Warszawie z dnia 17 marca 2004 r. (...) w przedmiocie sprawy funduszy emerytalnych - oddala skargę kasacyjną; (...).
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 marca 2005 r. VI SA/Wa 841/04 oddalił skargę "G." Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego z siedzibą w Warszawie na decyzję Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych z dnia 17 marca 2004 r. (...) w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujący stan faktyczny:
W dniach od 18 do 19 października 2001 r. pracownicy byłego Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi przeprowadzili kontrolę w zakresie bieżącej działalności Zurych Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. z siedzibą w W. /obecnie "G." PTE S.A./ oraz Zurich Otwartego Funduszu Emerytalnego /obecnie "G." OFE, zwanego dalej "Funduszem"/. Stwierdzono, że w przypadku wypłaty transferowej do innego otwartego funduszu emerytalnego, w związku ze zmianą otwartego funduszu emerytalnego, dokonanej po upływie 24 miesięcy od dnia wpływu pierwszej składki lub wypłaty transferowej do Funduszu, Fundusz pobiera opłatę, o której mowa w art. 134 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych /Dz.U. nr 139 poz. 934 ze zm., dalej zwanej także "ustawą"/. Ponadto stwierdzono w toku ustaleń kontrolnych, iż w przypadku wypłaty transferowej z innych tytułów niż zmiana otwartego funduszu emerytalnego Fundusz również pobiera opłatę w wysokości 4 procent kwoty najniższego wynagrodzenia ustalonej przez ministra właściwego ds. pracy na podstawie art. 77 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy /t.j. Dz.U. 1998 nr 21 poz. 98 ze zm./, o której mowa w art. 134 ust. 1 pkt 3 ustawy.