Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 marca 2005 r., sygn. GSK 1232/04

Zgodnie z art. 30 par. 1 pkt 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ opłaty licencyjne tylko wtedy można doliczyć do wartości celnej towaru, gdy stanowią warunek sprzedaży towaru, a opłata licencyjna z tytułu know-how jest elementem ceny części do produkcji kas. Gdy nie ma związku, który wskazywałby, że w cenie części mieszczą się opłaty licencyjne za korzystanie z wiedzy technologicznej, nie mogą być one wliczane do wartości celnej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "O." IC S.A. w N.-S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 lipca 2004 r. I SA/Kr 1829/01 w sprawie ze skargi "O." IC S.A. w N.-S. na decyzje Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 30 lipca 2001 r. (...) w przedmiocie wartości celnej towaru - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Krakowie; (...).


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 13 lipca 2004 r., I SA/Kr 1829/01, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi Spółki Akcyjnej "O." IC w N.-S. na decyzje Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 30 lipca 2001 r., (...) w przedmiocie wartości celnej towaru.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oparł się na następującym stanie faktycznym. W wyniku kontroli postimportowej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych Urzędu Celnego w N.-T. stwierdzono w Spółce Akcyjnej "O." IC nieprawidłowości dotyczące zadeklarowanej wartości celnej towarów odprawionych według dokumentów SAD: (...). Do zgłoszeń Spółka dołączyła m.in. faktury (...). na części do kas fiskalnych. Funkcjonariusze celni w dokumentacji księgowej firmy stwierdzili oprócz wyżej wymienionych faktur - dodatkowe faktury wystawione przez eksportera, firmę BMC (...), Japan, które obciążały Spółkę za sprzedaż praw licencyjnych na produkcję kas fiskalnych. Faktury te były oznaczono odpowiednio (...).

Zdaniem Dyrektora Urzędu Celnego w N.-T. ujawnione faktury były nowymi dowodami w sprawie i stanowiły podstawę do wszczęcia z urzędu postępowania celnego, a następnie wydania decyzji: uznających ww. zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru i kwoty długu celnego; ustalających wartość celną towarów w oparciu o faktury zadeklarowane i ujawnione w wyniku kontroli postimportowej; oraz określających kwoty długu celnego od ustalonej według pkt 2 wartości celnej towarów. Wartość zapłaconych przez skarżącą opłat licencyjnych za know-how należało, zdaniem organu celnego, wliczyć do wartości celnej importowanych towarów - części do kas fiskalnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00