Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. I GSK 398/07

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz Jerzy Sulimierski Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. P. S.A. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 18 października 2006 r. sygn. akt I SA/Ol 402/06 w sprawie ze skargi M. P. S.A. w O. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w O. 1. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] 2. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oraz określenie kwoty podatku od towarów i usług 1. Oddala skargę kasacyjną. 2. Zasądza od M. P. S.A. w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 18 października 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 402/06 oddalił skargi M. Polska S.A. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] lipca 2006 r. Nr [...] oraz z dnia [...] lipca 2006 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe, z następującym uzasadnieniem:

Zaskarżonymi decyzjami z dnia [...] lipca 2006 r. i z dnia [...] lipca 2006 r., Dyrektor Izby Celnej w O., na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O. z dnia [...] marca 2006 r. oraz z dnia [...] kwietnia 2006 r. w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych (wymienionych w zaskarżonej decyzji) za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru, kwoty długu celnego, podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku od towarów i usług.

W toku postępowania ustalono, iż Spółka w maju i czerwcu 2003 r. zakupiła i sprowadziła towary objęte zgłoszeniami celnymi i w związku z ich sprzedażą poniosła opłaty na rzecz spółek S. d. T. M. (STM) F. i M. R. o. T. (MRT) Sz. z tytułu uzyskanych praw i licencji. W wyniku kontroli stwierdzono osiem faktur dotyczących tych opłat na łączną kwotę [...] zł. Ustalono również, że S. O. S.A. (M. Polska S.A. jest następcą prawnym S. O. S.A.) zawarła w dniu [...] grudnia 1998 r. umowę z S. d. T. M., na podstawie której zobowiązana była do uiszczenia jako wynagrodzenia za udzieloną licencję, rocznych opłaty od skumulowanej wartości sprzedaży w danym roku. Zgodnie z tą umową licencjodawcy, jako dysponenci znaku towarowego udzielili, a licencjobiorca przyjął prawo i licencje w ramach Własności Intelektualnej dotyczące Znaków oraz Wiedzy, do rozwoju Wyrobów na i dla rynków licencjobiorcy, do produkcji Wyrobów na Terytorium oraz do wykorzystania i komercjalizacji Wyrobów na i dla rynków licencjobiorcy. Na podstawie pkt 3.3. art. 3 tej umowy S. O. S.A. zobowiązał się płacić jako wynagrodzenie z tytułu jej zawarcia - [...] % skumulowanej kwoty z faktur wystawionych w danym roku w związku z wyrobami i pokrewnymi dziełami w ramach zakresu umowy. W odniesieniu zaś do Wyrobów sprzedanych ze znakami K. i S. kwota ta wynosić miała [...] % sumy wystawionych faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00