Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 padziernika 2006 r., sygn. I SA/Ol 402/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Piskozub Asesor WSA Wojciech Czajkowski (spr.) Protokolant Anna Fic po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2006r. w Olsztynie sprawy ze skarg A S.A. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" r. o Nr "[...]" oraz z dnia "[...]" r. o Nr "[...]" w przedmiocie uznania za nieprawidłowe zgłoszeń celnych, oddala skargi

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego decyzjami z dnia "[...]" o numerze "[...]" i "[...]" r. o numerze "[...]" uznał za nieprawidłowe, dokonane w maju i czerwcu 2003r. przez skarżącą spółkę, będącą następcą prawnym B S.A., zgłoszenia celne w zakresie dotyczącym wartości celnej towaru.

W uzasadnieniu decyzji Naczelnik Urzędu Celnego wskazał, że strona w maju i czerwcu 2003r. zakupiła i sprowadziła towary objęte wymienionymi w sentencji rozstrzygnięcia zgłoszeniami celnymi i w związku z ich sprzedażą poniosła opłaty na rzecz spółek C Francja i D Szwajcaria z tytułu uzyskanych praw i licencji. W wyniku kontroli stwierdzono bowiem osiem faktur dotyczących tych opłat, a wystawionych przez te firmy w okresie od kwietnia 2003 do stycznia 2004 na łączną kwotę 36.887.945,00zł.

W toku przeprowadzonego postępowania w sprawie, ustalono też, że B S.A. zawarła w dniu "[...]"r. umowę z C oraz D, na podstawie której zobowiązana była do uiszczenia jako wynagrodzenie za udzieloną licencję, rocznych opłat od skumulowanej wartości sprzedaży w danym roku. Zgodnie z tą umową Licencjodawcy, jako dysponenci znaku towarowego udzielili, a Licencjobiorca przyjął prawo i licencje w ramach Własności Intelektualnej dotyczące Znaków oraz Wiedzy, do rozwoju Wyrobów na i dla rynków Licencjobiorcy, do produkcji Wyrobów na Terytorium oraz do wykorzystania i komercjalizacji Wyrobów na i dla rynków Licencjobiorcy. Na podstawie pkt 3.3 art. 3 tej umowy B S.A. zobowiązał się płacić jako wynagrodzenie z tytułu jej zawarcia - 4% skumulowanej kwoty faktur wystawionych w danym roku w związku z wyrobami i pokrewnymi dziełami w ramach zakresu umowy. W odniesieniu zaś do Wyrobów sprzedanych ze znakami "[...]" i "[...]" kwota ta wynosić miała 3% sumy wystawionych faktur. Poniesionych kosztów z tytułu powyższych opłat Spółka nie wykazała w składanych w związku z importem towarów deklaracjach, co stanowiło podstawę do weryfikacji przez organ dokonanych zgłoszeń celnych, po czym ponownego ustalenia wartości celnej towarów. W związku z tym, że Spółka nie prowadziła szczegółowych zestawień towarów importowanych i następnie sprzedanych w Polsce, organ celny przyjął kwotę wszystkich zapłaconych opłat licencyjnych w ciągu całego 2003r. z dokumentów księgowych i ustalił, że stosunek sprzedaży towarów importowanych w 2003r. do całościowej sprzedaży w roku 2003 wyniósł 7,04%. Następnie organ przyjął, że 7,04% towarów wymienionych na każdym zgłoszeniu celnym to towary, od wartości których Spółka płaci opłatę licencyjną kontrahentom szwajcarskim i francuskim, zgodnie z umową licencyjną i na tej podstawie wliczył do wartości celnej tych towarów odpowiednio 3% lub 4% opłaty licencyjnej od wartości transakcyjnej importowanych towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00