Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2005 r., sygn. FSK 2496/04
Skoro obowiązek prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych spoczywa na podatniku, a organy podatkowe wykazały, że nabywcą nie był podmiot prowadzący działalność gospodarczą, to w konsekwencji należy uznać, że był nim podmiot, o którym mowa w art. 29 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Jerzego N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 3 czerwca 2004 r. I SA/Łd 1382/03 w sprawie ze skargi Jerzego N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 5 września 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2001 r. - oddala skargę kasacyjną; (...).
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 3 czerwca 2004 r., I SA/Łd 1382/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Jerzego N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 5 września 2003 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2001 r.
Uzasadniając rozstrzygnięcie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w pierwszej kolejności przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że decyzją z dnia 18 czerwca 2003 r. Urząd Skarbowy w T. określił Jerzemu N. za czerwiec 2001 r. zobowiązanie w podatku od towarów i usług w wysokości 9.348 zł. W toku przeprowadzonej kontroli podatkowej ustalono, że podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w dniu 2 marca 2001 r. Jak wynika z przedstawionych faktur, podatnik w 2001 r. dokonywał sprzedaży towarów /koncentratu płynu do spryskiwaczy/ na rzecz podmiotów gospodarczych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością "R." oraz "I." posiadających siedzibę w Rosji. Przedłożone kontrolującym faktury, wystawione na wyżej wymienione podmioty, zawierały polskie numery identyfikacji podatkowej. Weryfikacja numerów identyfikacji podatkowej we właściwych urzędach skarbowych wykazała, że podmioty, które się nimi posługują nie figurują w ewidencjach podatników. Numery takie nie zostały nadane wskazanym podmiotom zagranicznym ani nie zostały wygenerowane w systemie identyfikacji podatkowej. Ponadto stwierdzono, że wystawione faktury nie zawierają podpisu odbiorcy faktury, brak jest także upoważnienia do ich wystawiania bez podpisu osoby uprawnionej do jej otrzymania. Urząd Skarbowy przyjął zatem, że kontrahent, który nie podał prawdziwych danych, dokonując zakupu udokumentowanego fakturą VAT, musi zostać uznany za osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej, a sprzedaż na jego rzecz za sprzedaż dokonaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.