Wyrok NSA z dnia 25 listopada 1999 r., sygn. III SA 7573/98
Porównanie danych dotyczących koniecznej treści faktury VAT i rachunku uproszczonego z danymi wymaganymi co do treści paragonu wskazuje, iż w żadnym razie drukowany paragon nie musi zawierać jednostki miary, a nawet ilość sprzedanych towarów.
Warunkiem koniecznym jest natomiast wykazanie ceny jednostkowej towaru w paragonie, czyli określania rzeczy z nazwy i odniesienia jej w określonej przez sprzedawcę cenie.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jerzego i Grażyny małżonków L. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 29.09.1998 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec-maj 1997 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w O. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w B. z dnia 23 kwietnia 1998 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące: marzec-maj 1997 r. oraz w przedmiocie określenia zaległości w tymże podatku oraz odsetek od powyższej zaległości w odniesieniu do przedsiębiorstwa handlowo-usługowego, spółki cywilnej Jerzego Ł. i Grażyny Ł.
Izba Skarbowa podzieliła ustalenia faktyczne urzędu, iż w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie stosowania kas rejestrujących, które dotyczyły treści paragonów kasowych drukowanych przez kasy, które nie zawierały cen jednostkowych sprzedawanych towarów.
Z uwagi na powyższe spółka naruszyła przepis par. 5 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 1993 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.
Organ podatkowy I instancji pozbawił więc spółkę prawa do odliczenia od podatku należnego za miesiące: marzec, kwiecień i maj 1997 r. kwoty wydatkowanej na zakup dwóch zarejestrowanych kas rejestrujących w wysokości 2.990,00 zł.