Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2004 r., sygn. FSK 797/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Nowak (spr.), Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski, Jan Rudowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2004r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Joanny B. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2003 r. sygn. akt I SA/Po 4332/01 w sprawie ze skargi Joanny B. na decyzję Izby Skarbowej w Z. z dnia 15 października 2001 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 rok 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądzą od strony skarżącej na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. zwrot kosztów postępowania kasacyjnego w kwocie 5.400 zł (słownie; pięć tysięcy czterysta złotych).

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2003 r. I SA/Po 4332/01 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu oddalił skargę Joanny B. na decyzję Izby Skarbowej w Z. z 15 października 2001 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1996 r.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że w toku kontroli przeprowadzonej w spółce cywilnej PPHU "Z.", której wspólnikami byli Joanna R. następnie B. /80% udziału/ i jej mąż Zbigniew B. /20% udziału/ organ kontroli skarbowej ustalił, iż podatnicy w 1996 r. założyli i prowadzili, posługując się nazwiskiem Grzegorza L., firmę PHU "B.", a następnie w 1997 r. spółkę cywilna "Bs." na nazwisko Bogusławy P. i Grzegorza L. Joanna R. /B./ i Zbigniew B., wobec niemożliwości korzystania w 1996 r. przez "Z." ze zryczałtowanej formy opodatkowania, zakładając nowe firmy mieli na względzie ukrycie rzeczywistych rozmiarów działalności spółki "Z." i dochodów wspólników, a także legalizację towarów, których zakup nie był udokumentowany fakturami.

Firmy "B." i "Bs" korzystały bowiem z opodatkowania w formie zryczałtowanej, w związku z czym możliwe było przerzucanie na nie dochodów wspólników spółki "Z.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00