Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2004 r., sygn. FSK 379/04

Opodatkowanie czynności zbycia towarów na terytorium Niemiec przez oddział zagraniczny spółki nie skutkuje możliwością zastosowania "0" procent stawki podatku od towarów i usług dla tej spółki, podczas gdy nie spełniono wymagań o jakich mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z dnia 23 września 2003 r. I SA/Ka 1767/02 w sprawie ze skargi "N.-K." Spółka z o.o. w S. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 5 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie określenia wysokości podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę WSA w Katowicach do ponownego rozpatrzenia, (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23.09.2003 r. I SA/Ka 1767/02 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach uchylił zaskarżoną przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością "N.-K." decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 5.07.2002 r. w sprawie określenia wysokości podatku od towarów i usług oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania w tym podatku. Izba Skarbowa powyższą decyzją utrzymała w mocy decyzje Urzędu Skarbowego w S. z dnia 31.10.2001 r., którymi organ ten określił sp. z o.o. "N.-K." za grudzień 2000 r. właściwą kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, wysokość zaległości podatkowej w tym podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę oraz ustalił za ten miesiąc dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Podatkowy organ odwoławczy uznał, że żądanie podatnika nie znajduje oparcia w przepisach art. 4 pkt 8 oraz art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./. W rozpatrywanej sprawie organy podatkowe przyjęły, iż skarżąca spółka bezzasadnie zakwalifikowała czynności wykonywane na rzecz zagranicznego oddziału w ramach procedury uszlachetnienia czynnego jako sprzedaż eksportową opodatkowaną stawką "0" procent. Izba Skarbowa stwierdziła, że dla dokonania sprzedaży konieczne jest wystąpienie dwóch odrębnych podmiotów. Tymczasem przedmiotowe czynności dokonywane były w ramach jednego podmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00