Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 23 września 2003 r., sygn. I SA/Ka 1767/02
Podleganie odrębnemu obowiązkowi podatkowemu decyduje o wyodrębnieniu jednostki organizacyjnej, jako podatnika, więc jednocześnie rozstrzyga o jego podmiotowości i odrębności publicznoprawnej. Okoliczność ta przesądza, iż brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych, aby krajowy /polski/ urząd skarbowy udzielał zgody, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, podmiotowi uznanemu przez organy podatkowe obcego kraju za odrębnego podatnika. Zatem czynności dokonywane przez spółkę na rzecz jej oddziału zagranicznego, będącego odrębnym podatnikiem, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Spółka w deklaracji VAT-7 za grudzień 2000 r. wykazała jako sprzedaż usług eksportowych czynności wykonywane na rzecz zagranicznego oddziału podatnika w ramach procedury uszlachetniania czynnego.
Organ podatkowy I instancji, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego określił Spółce za grudzień 2000 r. kwotę zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, kwotę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe decyzjami z 31 grudnia uznając, że ww. czynności nie można było uznać za sprzedaż w rozumieniu art. 4 pkt 8 ani też za inną czynność wymienioną w art. 2 powołanej wyżej ustawy. Zadeklarowane kwoty 870.976 zł, jako wartości sprzedaży eksportowej /opodatkowanej stawką "0" procent/ pozwoliło Spółce na otrzymanie bezpośredniego zwrotu różnicy podatku za grudzień 2000 r. w kwocie 191.614 zł /w tym zasadnie z tytułu zakupu środków trwałych w wysokości 75.002 zł/, zakwestionowanie przez organ podatkowy powyższej czynności jako sprzedaży opodatkowanej stawką "0" procent spowodowało odmienne od zadeklarowanego przez podatnika rozliczenie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.