Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2003 r., sygn. I SA/Wr 2966/00
Nie znajduje dostatecznego uzasadnienia wniosek wyprowadzony przez stronę skarżącą z brzmienia art. 10 ust. 3 zdanie drugie in fine ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej /Dz.U. nr 4 poz. 23 ze zm./, o konieczności ustalenia przez organ podatkowy wartości przedmiotu sprzedaży z uwzględnieniem opinii co najmniej dwóch biegłych. Posłużenie się przez ustawodawcę liczbą mnogą w sformułowaniu "z uwzględnieniem opinii biegłych" nie nakłada bowiem na organy podatkowe obowiązku każdorazowego powoływania kilku biegłych. Takie rozumienie wspomnianego przepisu mogłoby niekiedy prowadzić do nieracjonalnego, sprzecznego z zasadami prakseologii oraz ekonomiki procesowej efektu, zwłaszcza w przypadku, gdy do nieskomplikowanej wyceny przedmiotu czynności cywilnoprawnej należałoby powoływać dwóch biegłych i ponosić podwójne koszty związane ze sporządzeniem operatu szacunkowego.
Użyte w art. 10 ust. 3 ustawy o opłacie skarbowej określenie "z uwzględnieniem opinii biegłych" oznacza więc tylko tyle, że organy podatkowe prowadzące postępowanie w konkretnej sprawie muszą każdorazowo ocenić i rozważyć kwestię liczby opinii biegłych /jedna lub kilka/, niezbędnych do rozstrzygnięcia sprawy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Romualda O. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia 31 października 2000 r. (...) w przedmiocie określenia opłaty skarbowej z tytułu umowy sprzedaży nieruchomości - oddala skargę.
UZASADNIENIE
W dniu 12 lipca 1999 r. w Kancelarii Notarialnej we W. przed notariuszem Wojciechem K. zawarta została w formie aktu notarialnego (...) umowa sprzedaży udziału w użytkowaniu wieczystym działki nr 3/14 położonej we W. przy ul. Z. 7-9, zabudowanej budynkiem mieszkalnym położonym na tej działce, w udziale wynoszącym 60,324 procent. Strony czynności: sprzedający - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością A. P. oraz kupujący - Romuald O. ustaliły cenę sprzedaży na kwotę 269.278 zł.