Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 marca 2003 r., sygn. V SA 3424/01

Laser podłączony do komputera, który ma własną pamięć, jest obrabiarką, a nie urządzeniem elektronicznym. W związku z tym przy jego imporcie należy stosować 9 procentowe cło.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "PP R. G-C" Spółki z o.o. w B. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Cel z dnia 21 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty wynikającej z długu celnego - skargę oddala.


UZASADNIENIE

W dniu 6.06.1998 r. Spółka "PP R. G-C", działając przez przedstawiciela - Agencja Celna "U.-E.", przedstawiła w Urzędzie Celnym Port Lotniczy w W. towar, określając go w polu nr 31 zgłoszenia celnego (...) jako urządzenie zewnętrzne współpracujące z komputerem. Dla towaru zadeklarowana została klasyfikacja taryfowa według kodu PCN 8471 60 90 0 oraz stawka celna zerowa. Towar objęły został procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym, po uiszczeniu kwoty długu celnego obliczonej według deklarowanego kodu PCN i stawki celnej. W wyniku kontroli postimportowej organ celny stwierdził, iż importowane urządzenie to laserowe urządzenie grawerująco-tnące podlegające klasyfikacji taryfowej według kodu PCN 8456 10 90 0.

Decyzją (...) z dnia 29.03.2001 r. Dyrektor Urzędu Celnego Port Lotniczy w W. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe i dokonał określenia długu celnego według kodu PCN 8456 10 90 0, dla którego Rada Ministrów przyporządkowała 9 procent stawkę celną.

Od powyższej decyzji strona złożyła odwołanie, wnosząc o jej uchylenie w całości, a w konsekwencji uznanie zgłoszenia celnego SAD z dnia 6.06.1998 r. za prawidłowe. Strona nie podziela stanowiska organu I instancji, iż sporny towar należy klasyfikować według kodu PCN 8456 10 90 0. W jej ocenie przedmiotowe urządzenie winno prawidłowo być kwalifikowane pod kodem PCN 8471 60 90 0, tj. jako urządzenie wejściowe lub wyjściowe, nawet zawierające w tej samej obudowie urządzenie pamięci - pozostałe. Swoją ocenę uzasadnia tym, iż urządzenie laserowe nie może być uznane za jakąkolwiek obrabiarkę, gdyż jest pozbawione jej znamiennych i istotnych cech.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00