Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2003 r., sygn. IV SA 2085/99
Nie jest dopuszczalne, aby organ współdziałający zastępował organ właściwy do wydania decyzji w rozpatrywaniu oraz w rozstrzyganiu sprawy, a może tylko przyczynić się do rozszerzenia stanu faktycznego lub prawnego konkretnej sprawy o pewne dodatkowe okoliczności.
Nie jest też dopuszczalne, aby organ upoważniony do wydania określonej decyzji zastępował organ współdziałający. Niezależnie od tego czy będzie to opinia, czy też uzgodnienie, w każdym przypadku mamy do czynienia z dwoma osobno przeprowadzonymi postępowaniami administracyjnymi, w których stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i na każdym organie administracyjnym ciążą wszystkie obowiązki wynikające z przepisów procesowych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "K." w W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 12 października 1999 r. (...) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i pozwolenia na budowę - oddala skargę
UZASADNIENIE
Decyzją (...) z dnia 16 sierpnia 1999 r. wydaną z upoważnienia Wojewody M., po ponownym rozpatrzeniu wniosku inwestora, na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, zatwierdzono projekty budowlane i wydano pozwolenie na budowę V odcinka Al. P. T. /droga krajowa nr 2/ w W. od ulicy O. do Trasy A.-K. wraz z obiektami służącymi do utrzymania tej drogi dla Zarządu Dróg Miejskich w W.