Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 października 2002 r., sygn. III SA 523/02

1. Prowadzenie działalności na dotychczasowych zasadach przez fundusz powierniczy oznacza także poddanie go nadzorowi i kontroli Komisji przewidzianej w art. 98 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych /Dz.U. 1994 nr 58 poz. 239 ze zm./. Odmienna wykładnia prowadziłaby do sytuacji, że w okresie trzech lat od daty wejścia w życie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych /Dz.U. nr 139 poz. 933 ze zm./ dalej działające fundusze powiernicze pozbawione byłyby nadzoru i kontroli Komisji.

2. Przepis art. 153 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych /Dz.U. nr 139 poz. 933 ze zm./ prowadzi do wniosku, że towarzystwo funduszy inwestycyjnych powstałe z przekształcenia z funduszu powierniczego, nie stanowi nowego podmiotu, gdyż przekształcenie następuje poprzez zmianę statutu funduszu powierniczego, obejmującą zmianę firmy oraz zmianę przedmiotu przedsiębiorstwa. Należy zatem uznać, że powstało w ten sposób towarzystwo funduszy inwestycyjnych kontynuuje swoją działalność lecz w zmienionej formie prawno-organizacyjnej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi S.A. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych "N." w W. na decyzję Komisja Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 18 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na lokowanie pieniędzy w imieniu własnym i na wspólny rachunek uczestników Funduszu oraz zarządzanie Funduszem...- oddala skargę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00