Inwestycje, w tym instrumenty finansowe
W życiu gospodarczym pojęcie instrumentu finansowego jest zazwyczaj używane w kontekście inwestycji finansowych, które są wynikiem działalności inwestycyjnej, zabezpieczającej lub finansowej różnych podmiotów gospodarczych działających na rynku.
Inwestycje to aktywa posiadane przez jednostkę w celu:
1) osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu ich wartości;
2) uzyskania przychodów w formie:
- odsetek, dywidend (udziałów w zyskach)
- innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe (np. papiery wartościowe, obligacje, lokaty terminowe),
- nieruchomości i wartości niematerialnych i prawnych, które nie są użytkowane przez jednostkę (nie są wykorzystywane do produkcji, sprzedaży produktów czy świadczenia usług), lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści (w postaci przyrostu ich wartości).
W przypadku zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji przez inwestycje rozumie się lokaty.
O odpowiednim zakwalifikowaniu danego składnika aktywów do inwestycji decyduje sposób jego wykorzystywania, nie ma natomiast znaczenia sposób jego pozyskania. Nie jest więc istotne, czy dany składnik został zakupiony, otrzymany jako wkład niepieniężny czy wytworzony we własnym zakresie.
W przypadku aktywów inwestycyjnych spodziewane korzyści można jednoznacznie przypisać do konkretnego składnika aktywów. Jednostka posiada więc dokładne informacje na temat korzyści możliwych do uzyskania, np. z terminowej lokaty bankowej, bądź zysków możliwych do osiągnięcia z wynajmu nieruchomości itp.
Prezentacja inwestycji
W bilansie inwestycje wykazuje się w podziale na długo- i krótkoterminowe.
Długoterminowe aktywa finansowe wykazuje się w bilansie z podziałem na:
a) w jednostkach powiązanych,
b) w pozostałych jednostkach, w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale,
c) w pozostałych jednostkach.
Inwestycje długoterminowe - to aktywa utrzymywane przez jednostkę przez okres dłuższy niż rok od dnia bilansowego w celu osiągnięcia oczekiwanych korzyści w postaci przyrostu ich wartości, uzyskania odsetek, dywidend oraz innych pożytków. Obejmują one: