Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2002 r., sygn. I SA/Łd 2022/01

1. Podstawową zasadą podatku od towarów i usług pozostaje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług /art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, który oznacza podatek uiszczony przez zbywcę.

2. Nabywca ma prawo potrącenia ze swego podatku jedynie kwoty zapłaconej przez poprzednika.

3. Choć w przepisach wykonawczych położono wprawdzie akcent na braki w dokumentacji sprzedawcy, to w istocie chodzi o fakt nieuiszczenia przez sprzedawcę podatku wynikającego z wystawionej przez niego faktury VAT.

UZASADNIENIE

W toku postępowania kontrolnego przeprowadzonego w dniach 25 maja - 3 listopada 2000 r. w Firmie P.H. (...) ustalono, że podatnik odliczył podatek naliczony w łącznej wysokości 37.165,59 zł od zakupionego napoju winopodobnego na podstawie 4 faktur VAT wystawionych przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe (...). Kontrola skarbowa przeprowadzona u wystawcy przedmiotowych faktur wykazała, iż Przedsiębiorstwo Wielobranżowe (...) nie zadeklarowało i nie odprowadziło do urzędu skarbowego podatku należnego z tytułu sprzedaży napoju winopodobnego udokumentowanej opisanej czterema fakturami VAT. Inspektor Kontroli Skarbowej odmówił Firmie prawa do dokonania przedmiotowego odliczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00