Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2001 r., sygn. I SA/Lu 543/00

Statystyczne normy techniczne zawarte w SWW-IV, nie będąc normami prawnymi w ścisłym znaczeniu tego słowa, stały się - z woli ustawodawcy jednoznacznie wyrażonej między innymi w art. 4 pkt 1 i art. 18 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ - swoistymi normami podatkowymi w zakresie podatku od towarów i usług, a klasyfikacja ta jest wiążąca, gdy chodzi o klasyfikowanie towarów w rozumieniu art. 4 pkt 1 tej ustawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2001 r. sprawy ze skargi Z. R. na decyzję Izby Skarbowej w L. - Ośrodek Zamiejscowy w Z. z dnia 4 lipca 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia 1998 r. do sierpnia 1999 r. - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 4 lipca 2000 r., (...), po rozpatrzeniu odwołania Z. R. od decyzji Urzędu Skarbowego w C. z dnia 31 marca 2000 r., (...), określającej rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia 1998 r. do sierpnia 1999 r., Izba Skarbowa w L. - Ośrodek Zamiejscowy w Z. utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.

Jak wynika z uzasadnienia powyższej decyzji, podstawą decyzyjnego rozliczenia podatku od towarów i usług Z. R. za okres od sierpnia 1998 r. do sierpnia 1999 r. było dokonane przez organ I instancji ustalenie, że podatnik zaniżył podatek od towarów i usług poprzez stosowanie nieprawidłowej stawki tego podatku przy sprzedaży wafli i poprzez obniżenie podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z wydatkami, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów /zakup benzyny bezołowiowej i okularów wraz z soczewkami/.

W odwołaniu wniesionym od decyzji organu I instancji podatnik zarzucił, że "Urząd Skarbowy wprowadził nową definicję mówiąc, że wafle o terminie przydatności do spożycia poniżej 30 dni są wyrobami cukierniczymi nietrwałymi, natomiast jeśli okres przydatności wafli do spożycia wynosi co najmniej 30 dni są wyrobami cukierniczymi trwałymi", SWW wyd. IV rozgranicza wafle na dwa grupowania 2422-917 wyrób nietrwały mający powyżej 10 procent wilgotności i 2516-7 wyrób trwały mający poniżej 10 procent wilgotności, a z zakładowego dokumentu normalizacyjnego wynika, iż produkowane wafle zawierają 12 procent wilgotności i są produktem nietrwałym, co w świetle art. 18 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym uzasadnia stosowanie stawki VAT 7 procent. Zdaniem odwołującego się on sam, jako producent, klasyfikuje swoje produkty i wobec tego, że wyroby te są nietrwałe, stawka 7 procent jest właściwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00