Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2002 r., sygn. II SAB/Ka 83/02

1. Unormowanie art. 233 Kpa, mimo zamieszczenia w Dziale VIII Kpa, dotyczącym skarg i wniosków dotyczy kwestii procesowych i wskazuje na możliwość wszczęcia przez organ postępowania z urzędu, gdy skarga /zawiadomienie/ pochodzi od osoby trzeciej nie będącej stroną. Użycie w dyspozycji słowa "może" wyraźnie stanowi, iż nie mamy do czynienia z obowiązkiem organu, czy też z wszczęciem postępowania w rozumieniu art. 61 par. 3 Kpa.

2. Sprawowanie opieki nad chorym najemcą lokalu i uczestniczenie w kosztach utrzymania lokalu, nie rodzi po stronie opiekuna praw i obowiązków, wynikających z prawa materialnego, świadczących o możliwości uczestniczenia jako strona w postępowaniu dotyczących robót remontowych prowadzonych w budynku wielorodzinnym w którym lokal jest położony /art. 28 Kpa/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jana R. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. w przedmiocie niewydania postanowienia o wstrzymaniu robót budowlanych - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 maja 2002 r., skierowanym do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta G., Jan R. wniósł o dokonanie czynności kontrolnych, w zakresie przestrzegania przepisów Prawa budowlanego, przy rozpoczętym w dniu 13 maja 2002 r. remoncie budynku mieszkalnego przy ul. T. 14 w G. S., którego właścicielem jest Gmina G. i protokolarne ustalenie nieprawidłowości. Domagał się wstrzymania robót remontowych w przypadku stwierdzenia wykonywania robót w sposób odbiegający od warunków określonych w przepisach i Polskich Normach. Wniósł także o wydanie stosownej decyzji w celu usunięcia braków. Jako podstawę pisma Jan R. przywołał przepisy art. 80 ust. 2, art. 81, art. 83, art. 84 ust. 1 i art. 84a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. W uzasadnieniu Jan R. podniósł, że remont budynku rażąco odbiega od warunków określonych przepisami prawa i powszechnie stosowanych zasad. Zaniechano zastosowania poszycia dachu folią wiatrochronną zaniechano całkowitej wymiany około sześćdziesięcioletniej dachówki, zaniechano osuszenia fundamentów budynku, wykonania prawidłowej drogi dojazdowej do budynku itp.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00