Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2001 r., sygn. III SA 2159/01

Porównanie ze sobą treści unormowań wprowadzonych przepisami art. 17 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach /Dz.U. 1988 nr 27 poz. 195 ze zm./ nie pozostawia wątpliwości co do zakresu obowiązku oznaczenia ceną towarów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej oraz sposobu jego realizacji. Powinność wskazaną w ust. 1 trzeba rozumieć jako konieczność umieszczenia cen bezpośrednio na towarze.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "G. P." Sp. z o.o. na decyzję Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej z dnia 22 czerwca 2001 r. (...) w przedmiocie oznaczenia oferowanych do sprzedaży towarów cenami jednostkowymi - skargę oddala.


UZASADNIENIE

(...) Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej powołując się na przepis art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej, w związku z naruszeniem art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach wydał w dniu 23 kwietnia 2001 r. decyzję, w której zarządził oznaczenie oferowanych do sprzedaży towarów paczkowanych cenami jednostkowymi umieszczanymi bezpośrednio na opakowaniu. Jak zaznaczono w skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego, przesłankami wydania takiej decyzji /art. 18 ust. 1 pierwszej z powołanych ustaw/ jest istnienie: 1/ zagrożenia bezpieczeństwa konsumentów, 2/ zagrożenia interesu konsumentów albo 3/ zagrożenia interesu gospodarczego państwa. Jak podniesiono w skardze, muszą to być niezwykle poważne nieprawidłowości, jak np. wprowadzenie produktu szkodliwego dla życia i zdrowia, wprowadzanie do obrotu produktów niebezpiecznych itp. Zagrożenie takie nie występuje w sytuacji, gdy nieprawidłowości na jakie wskazali Inspektorzy Kontroli występują w obrocie gospodarczym w skali całego kraju we wszystkich placówkach samoobsługowego handlu detalicznego wykorzystujących system obrotu towarami przy użyciu kodów kreskowych. Od początku ich istnienia dotychczas nie kwestionowano takiego stanu rzeczy. Praktycznie ma to miejsce od lat 90, kiedy zaczęły powstawać w Polsce poszczególne sieci hipermarketów, w których w obrocie towarowym wykorzystywany jest system kodów kreskowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00