Orzeczenie
Postanowienie składu 7 sędziów NSA z dnia 10 grudnia 2001 r., sygn. OSA 6/01
Wojewoda nie może uznać się za organ niewłaściwy do rozpoznania sprawy o stwierdzenie nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków, innych urządzeń i lokali przez państwową osobę prawną na podstawie art. 200 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. 2000 nr 46 poz. 543 ze zm./, jeżeli nie toczy się postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia tych gruntów na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych /Dz.U. nr 30 poz. 191 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z wniosku Wojewody Ł. o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Wojewodą Ł. a Zarządem Miasta P.-T. w sprawie o stwierdzenie nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntów przy ul. W. 6 i ul. POW 12 w P.-T. oraz własności budynków i urządzeń na tych gruntach przez Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w P.-T.
postanawia:
wskazać Wojewodę Ł. jako organ właściwy w sprawie o stwierdzenie nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntów przy ul. W. 6 i ul. POW 12 w P.-T. oraz własności budynków i urządzeń na tych gruntach przez Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w P.-T.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2001 r., I SA 2769-2770/00 skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego wystąpił, na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./, o rozpatrzenie przez skład siedmiu sędziów NSA sprawy z wniosku Wojewody Ł. o rozstrzygnięcie sporu o właściwość pomiędzy Wojewodą a Zarządem Miasta P.-T. i wyznaczenie Zarządu Miasta P.-T. jako organu właściwego do rozpoznania sprawy o stwierdzenie nabycia prawa użytkowania wieczystego wskazanych nieruchomości gruntowych w P.-T. oraz własności budynków i urządzeń znajdujących się na tym gruncie. Z uzasadnienia postanowienia wynika, że źródłem istotnej wątpliwości prawnej jest zagadnienie prawne wywołujące rozbieżności w orzecznictwie sądowym, dotyczące właściwości rzeczowej organu administracji w sprawie o stwierdzenie nabycia z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności budynków i urządzeń na podstawie art. 200 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. 2000 nr 46 poz. 543 ze zm./ w sytuacji gdy wchodzi w rachubę nabycie z mocy prawa tego mienia przez gminę na podstawie art. 5 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych /Dz.U. nr 32 poz. 191 ze zm./.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right