Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2001 r., sygn. III SA 3369/99
Kwalifikacje zawodowe i przygotowanie pedagogiczne instruktorów praktycznej nauki zawodu o jakich mowa w par. 9 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 maja 1992 r. w sprawie organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu, praw i obowiązków podmiotów organizujących tę naukę oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu /Dz.U. nr 97 poz. 479/ w zw. z par. 7 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia, muszą być pełne od dnia rozpoczęcia praktycznej nauki zawodu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Waldemara D. na decyzję Izby Skarbowej w O. Oddział Zamiejscowy w E. (...) w przedmiocie ulgi z tytułu nauki zawodu - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Waldemar D., prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami przemysłowymi, złożył w dniu 7.07.1999 r. w Urzędzie Skarbowym w N. M. L. wniosek o przyznanie ulgi w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia w zawodzie sprzedawcy uczennic: Anny P. i Edyty E., zatrudnionych u podatnika w okresie od 1.09.1996 r. do 30.06.1999 r.
Urząd Skarbowy w N. M. L., decyzją z dnia 10.09.1999 r. odmówił Waldemarowi D. przyznania ulgi podatkowej z tytułu wyszkolenia uczennic.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, iż Waldemar D. nie spełnił wszystkich warunków do przyznania ulgi, a mianowicie w chwili przyjęcia uczennic na naukę zawodu nie posiadał wymaganych kwalifikacji zawodowych do szkolenia uczniów w zawodzie sprzedawca. Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa utrzymała w mocy powyższe rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ odwoławczy podzielił pogląd, że podatnik nie spełnił jednego z podstawowych warunków do przyznania ulgi, ponieważ rozpoczynając szkolenie uczennic Anny P. i Edyty E. nie posiadał uprawnień zawodowych do szkolenia w zawodzie sprzedawca. Za bezzasadny uznała zarzut strony przeciwnej, że warunkiem wystarczającym do przyznania ulgi uczniowskiej jest zakończenie szkolenia wynikiem pozytywnym, ponieważ z par. 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwalnia się w części od podatku dochodowego przez obniżenie tego podatku o kwotę ulgi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uprawnione na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniające w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu. Tym samym organy podatkowe by móc ocenić, czy strona nabyła prawo do ulgi uczniowskiej, są obowiązane ocenić uprawnienia podatnika do szkolenia uczniów. Zgodnie z par. 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministra z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagrodzenia, przygotowanie zawodowe młodocianych może prowadzić: