Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 4 października 2000 r., sygn. III SA 1886/99
Fikcja prawna polegająca na tym, iż przyjęcie przez podatnika w odpłatne użytkowanie środków trwałych należących do osób trzecich może być traktowane na równi z zakupem tych środków; zaś oddanie tych środków może być traktowane na równi z ich sprzedażą, ma zastosowanie wyłącznie do prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i jej skutki nie rozciągają się na stosunki cywilnoprawne łączące strony umowy leasingu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "LCL" Spółki z o.o. na decyzję Izby Skarbowej w W. (...) w przedmiocie określenia obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję z dnia 1 kwietnia 1999 r. Urzędu Skarbowego, który określił kwotę podatku od towarów i usług do zwrotu za grudzień 1998 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe stanowiące 30 zawyżenia kwoty podatku do zwrotu. Organ II instancji nie uwzględnił zarzutów podatnika /Sp. z o.o./, który w odwołaniu podnosił niewłaściwą interpretację par. 6 i par. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. dokonaną przez Urząd. Zdaniem podatnika wystawienie faktury, która obejmuje wartość środka trwałego przekazanego na podstawie umowy leasingu, jest postępowaniem prawidłowym, gdyż wypełnia przesłanki par. 8 rozporządzenia Ministra Finansów, zaś wystawienie odrębnych faktur na poszczególne raty finansowe przypadające w miesiącach ich płatności, jest zgodne z par. 6 ww. rozporządzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right