Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 września 2000 r., sygn. II SA 1779/99

1. W świetle art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych /Dz.U. nr 68 poz. 341 ze zm./ deyzdujące znaczenie dla kwalifikacji prawnej danej gry jako losowej lub zręcznościowej ma jej rzeczywisty cel i ostateczny efekt: dlatego ani modyfikacje techniczne, ani dodatkowe czynności /fazy/, odmienne od tradycyjnych form, czy nazwy mające na celu obejście rygorów ustawowych nie mogą zmienić ostatecznej kwalifikacji danej gry jako zależnej od przypadku bądź tylko od zręczności lub wiedzy grającego.

2. Sposób realizacji wygranych /za pośrednictwem samego automatu do gry czy też w inny sposób/ ma znaczenie drugorzędne dla oceny, czy dane urządzenie jest automatem losowym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "R." z siedzibą w P. koło P. na decyzję Ministra Finansów z dnia 15 lipca 1999 r. (...) w przedmiocie rozstrzygnięcia czy mamy do czynienia z grami w automatach losowych - skargę oddala.


UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 1997 r. do Ministerstwa Finansów wpłynęło pismo z Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (...) z prośbą o rozstrzygnięcie charakteru gier prowadzonych na urządzeniach należących do Spółki z o.o. "R." w P. koło P. Z pisma wynikało, że w toku kontroli podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gastronomiczną na terenie województwa (...) stwierdzono, że Spółka z o.o. "R." z siedzibą w P. koło P. oddała kontrolowanym podmiotom do eksploatacji /zawierając umowy dzierżawy/ automaty do gier, określając je jako automaty do gier rozrywkowych. Z ustaleń zaś Urzędu Kontroli Skarbowej wynikało, że faktyczne prowadzone w tych urządzeniach gry były grami losowymi, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Minister Finansów decyzją z dnia 20 maja 1998 r. (...) utrzymaną w mocy decyzją tegoż Ministra z dnia 9 lipca 1998 r. (...) rozstrzygnął na podstawie art. 2 ust. 3 cytowanej ustawy z dnia 29 lipca 1992 r., że gry prowadzone na urządzeniach należących do Spółki z o.o. "R." są grami losowymi grami w automatach losowych, w rozumieniu przepisów ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00