Wyrok NSA z dnia 4 lutego 1998 r., sygn. I SA/Ka 874/96
Dla obliczenia terminu jednego miesiąca do złożenia wniosku o przyznanie ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych przewidzianych w par. 10 i par. 13 w związku z par. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym /Dz.U. nr 35 poz. 173/ istotne jest ustalenie czy ulga przysługuje z tytułu wyszkolenie pracownika /nauki zawodu/, czy też w związku z prowadzeniem zajęć praktycznych lub praktyk zawodowych uczniów zasadniczych szkół zawodowych, techników, liceów i policealnych szkół zawodowych dla niepracujących.
Termin, o którym wyżej mowa jest terminem prawa materialnego.
stwierdza nieważność zaskarżonych postanowień w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przyznanie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia.
UZASADNIENIE
Izba Skarbowa w K. po rozpoznaniu zażalenia Zygmunta K., utrzymała w mocy postanowienie Urzędu Skarbowego w R. z dnia 19 sierpnia 1995 r. w sprawie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przyznanie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia. W uzasadnieniu zauważyła, iż organ I instancji odmówił przywrócenia terminu w oparciu o art. 58 par. 2 Kpa z powodu złożenia wniosku po terminie, tj. w dniu 2 sierpnia 1995 r., zamiast w terminie 7 dni od dnia 18 lipca 1995 r.
W odpowiedzi na wyjaśnienie odwołującego się, iż przyczyną spóźnienia była zwłoka w otrzymaniu z Izby Rzemieślniczej dokumentów dotyczących wyszkolenia ucznia Izba Skarbowa zaakcentowała, iż terminy określone w przepisach prawa podatkowego /materialnego/, którym jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym, nie podlegają przywróceniu na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, a gdyby nawet przyjąć, że terminy te są przywracalne, to w niniejszej sprawie brak było podstaw do uwzględnienia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu do złożenia wniosku o przyznanie ulgi podatkowej. Takie stanowisko ma bowiem oparcie w treści art. 58 par. 2 Kpa, zgodnie z którym prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu i jednocześnie z prośbą należy dopełnić czynności, dla której był określony termin. Podatnik nie dopełnił tego wymogu, gdyż -jak sam przyznał w piśmie z 1 sierpnia 1995 r. - otrzymał zaświadczenie o szkoleniu ucznia 18 lipca 1995 r., a prośbę o przywrócenie terminu złożył 2 sierpnia 1995 r., podczas gdy termin z art. 58 par. 2 Kpa upływał w dniu 25 lipca 1995 r.