Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2001 r., sygn. III SA 601/00
Wniosek o przyznanie ulg, o którym mowa w par. 10 i par. 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r., podatnik jest obowiązany złożyć do Urzędu Skarbowego właściwego w sprawach podatku dochodowego w terminie 1 miesiąca od daty złożenia egzaminu kończącego naukę zawodu lub od daty zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Janusza Rz. na decyzję (...) Izby Skarbowej w O. Oddział Zamiejscowy w E. w przedmiocie ulgi z tytułu nauki zawodu - stwierdza nieważność decyzji I i II instancji.
UZASADNIENIE
W dniu 20.10.1999 r. pełnomocnik Janusza R. - Jarosław W. złożył wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosków o przyznanie ulgi z tytułu wyszkolenia dwóch uczniów tj. Łukasza S. i Leszka Ł.
Urząd Skarbowy w I. w dniu 3.11.1999 r. wydał postanowienie, w którym odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosków z tytułu wyszkolenia powyższych uczniów, ponieważ Podatnik nie uprawdopodobnił, iż uchybienie terminowi nastąpiło bez jego winy. W dniu 9.11.1999 r. pełnomocnik strony złożył zażalenie na powyższe postanowienie. W zażaleniu strona wniosła o przywrócenie terminu do złożenia wniosków o przyznanie ulgi za wyszkolenie uczniów. Ponadto zwrócił uwagę na fakt, iż Janusz R. w miesiącach od lipca 1999 r. do października 1999 r. praktycznie przez cały czas przebywał za granicą, a do kraju przyjeżdżał tylko w dni wolne od pracy żeby zobaczyć się z rodziną, natomiast jego pracownik Mirosław R. działał na zasadzie "skrzynki kontaktowej" i gromadzenia dokumentów - stąd zaświadczenia z Izby Rzemieślniczej nigdy wcześniej nie widział i nie zdawał sobie sprawy z rangi tego dokumentu. Dodatkowo strona wniosła, iż do wystawienia faktur Janusz R. upoważnił dwóch pracowników tj. M. R. i G. W., a ponadto sam dużą liczbę rachunków podpisał "in blanco".