Wyrok NSA z dnia 23 listopada 1998 r., sygn. I SA/Ka 2367/96
Przepis par. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. nr 35 poz. 173/ nakłada na nauczającego podatnika /dla uzyskania ulgi z tytułu nauki zawodu/ obowiązek złożenia wniosku o przyznanie ulgi w terminie jednego miesiąca od daty złożenia przez pracownika egzaminu kończącego naukę zawodu /dla ulgi z par. 10 ust. 1/ lub od daty zakończenia przez ucznia odbywania u podatnika praktycznej nauki zawodu /dla ulgi z par. 13/.
Są to dwa różne, adekwatne do odmiennych stanów organizacyjno-prawnych, terminy prawa materialnego, a więc terminy nie podlegające przywracaniu.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 1998 r. sprawy ze skargi Ireny G. na decyzję Izby Skarbowej w B., z dnia 15 listopada 1996 r. (...) w przedmiocie odmowy przyznania ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją ostateczną została utrzymana w mocy decyzja Drugiego Urzędu Skarbowego w B. z dnia 8 sierpnia 1996 r. w sprawie odmowy przyznania ulgi w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia uczennicy Izabelli K. Podstawą materialnoprawną rozstrzygnięcia był przepis par. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. nr 35 poz. 173 ze zm./ jej adresatką była pani Irena G., zaś w jej uzasadnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz argumentację prawną: