Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 marca 1995 r., sygn. I SA 99/94

1. Określenie właściwości organów zawarte w par. 10 zarządzenia nr 49 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 maja 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad przydziału i opróżniania oraz norm zaludnienia lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów, a także szczegółowych zasad przydziału i opróżniania tymczasowych kwater przeznaczonych dla policjantów /Dz.Urz. MSW Nr 2 poz. 47/ nie obejmuje osób, które nie są uprawnione do zajmowania mieszkania, to znaczy osób, o których mowa w par. 15 ust. 1 pkt 9 i 10 tego zarządzenia.

2. Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych /Dz.U. nr 105 poz. 509/ sądy powszechne stały się organami właściwymi do nakazania osobie nieuprawnionej opróżnienia mieszkania służbowego, będącego w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych lub podległych mu organów.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał z przyczyn formalnych zasadność skargi Jolanty W. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 2 listopada 1993 r. nr 60 w przedmiocie nakazania opróżnienia lokalu mieszkalnego przy ul. M. w W. i na podstawie art. 207 par. 1 i 3 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Komendanta Głównego Policji na rzecz Jolanty W. dziesięć złotych tytułem zwrotu wpisu sądowego od skargi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00