Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 1986 r., sygn. II SA 1614/85

Okoliczność, czy lokal wskazany przez osobę występującą o wydanie uprawnienia /art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła - Dz.U. 1983 nr 7 poz. 40/ jest odpowiedni dla danego rodzaju działalności rzemieślniczej, podlega - na zasadzie art. 4 ust. 3 pkt 2 tej ustawy - ocenie organów orzekających o uprawnieniu z uwzględnieniem przepisów z różnych dziedzin prawa /na przykład prawa budowlanego, ochrony środowiska, planowania przestrzennego itp./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Antoniego P. na decyzję Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 29 kwietnia 1985 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia 17 maja 1982 r. i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Wydziału Drobnej Wytwórczości i Usług Urzędu Wojewódzkiego w K., a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług kwotę złotych sześćset tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.


UZASADNIENIE

Na działce przy ul. Sz. nr 19 w K., w budynku gospodarczym będącym własnością Stefana M., Usługowo-Wytwórcza Spółdzielnia Pracy w K. prowadziła warsztat stolarski. Przy uruchamianiu tego warsztatu nie zasięgano opinii inspekcji sanitarnej.

Na skutek skarg Antoniego P., właściciela sąsiedniej nieruchomości /przy ul. Sz. nr 21/, Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny stwierdził w postanowieniu z dnia 21 stycznia 1981 r., że zarówno lokalizacja, jak i urządzenie warsztatu nie odpowiadają obowiązującym przepisom i należy wydać decyzję o jego likwidacji. Decyzję taką wydano i w jej wyniku Spółdzielnia zawiadomiła Wydział Handlu i Usług Urzędu Miasta, że z dniem 31 sierpnia 1981 r. warsztat stolarski uległ likwidacji. Faktycznie jednak warsztat ten czynny był nadal, a prowadził go bez zezwolenia Stefan M.

W dniu 14 stycznia 1982 r. Stefan M. wystąpił do Wydziału Handlu i Usług Urzędu Miasta K. z wnioskiem o wydanie mu potwierdzenia zgłoszenia wykonywania rzemiosła "stolarstwo" w K. przy ul. Sz. nr 19.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00