Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 lipca 1983 r., sygn. II SA 967/83

1. Wycofanie karty rejestracyjnej do akt archiwalnych na podstawie par. 32 ust. 1 pkt 2 instrukcji w sprawie pośrednictwa pracy /załącznik nr 1 do zarządzenia nr 11 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 czerwca 1978 r. w sprawie pośrednictwa pracy oraz zasad współdziałania zakładów pracy z terenowymi organami administracji państwowej w zakresie racjonalizacji zatrudnienia - Dz.Urz. MPPiSS nr 7 poz. 10/ jest czynnością techniczną i nie może powodować uszczuplenia praw podmiotowych obywatela.

2. Stanowisko organów administracji państwowej, że od okresu uprawniającego do pobierania zasiłku należy odliczyć okres, w którym karta rejestracyjna była wycofana do akt archiwalnych z powodu niezgłoszenia się strony w urzędzie zatrudnienia przez okres 1 miesiąca, narusza par. 24 zarządzenia nr 8 Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 8 lutego 1982 r. w sprawie zakresu działalności i świadczeń finansowych ze środków funduszu aktywizacji zawodowej /Dz.Urz. MPPiSS nr 2 poz. 7/.

3. Organy administracji państwowej powinny prowadzić kartę rejestracyjną w taki sposób, by wszystkie okoliczności, mające wpływ na przyznanie lub odmowę przyznania zasiłku, były należycie udokumentowane, w tym również uwierzytelnione podpisem osoby czasowo pozostające bez pracy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Jerzego G. na decyzję Wojewody Suwalskiego z dnia 5 kwietnia 1983 r. w przedmiocie przyznania zasiłku z Funduszu Aktywizacji Zawodowej i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 i 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

Jerzy G., żonaty, mający 1 dziecko w wieku 5 lat, z zawodu zootechnik o wykształceniu wyższym z szesnastoletnim stażem pracy, został w dniu 10 marca 1982 r. zwolniony z pracy bez wypowiedzenia w trybie art. 52 Kp. W dniu 21 kwietnia 1982 r. Jerzy G. zarejestrował się w Urzędzie Miasta i Gminy w M. jako poszukujący pracy.

W dniu 19 listopada 1982 r. Jerzy G. zwrócił się do Naczelnika Miasta i Gminy w M. z wnioskiem o przyznanie mu zasiłku wraz z dodatkami pieniężnymi z tytułu czasowego pozostawania bez pracy, podając, że do chwili złożenia wniosku - mimo zgłoszenia się do Urzędu Miasta i Gminy - nie otrzymał żadnej propozycji pracy, przy czym w czerwcu, lipcu i sierpniu była pozbawiona pracy również jego żona, Anna G., w związku z czym jego 3-osobowa rodzina, w tym dziecko, pozostawała w tym okresie bez jakichkolwiek środków do życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00