Formy wykonywania zawodu biegłego rewidenta
Jaka jest możliwa forma wykonywania zawodu przez biegłego rewidenta, który jest zatrudniony w jednym podmiocie audytorskim na umowę o pracę, lecz pracy nie wykonuje, gdyż przebywa na urlopie wychowawczym? Na jakich zasadach można współpracować z innym podmiotem audytorskim? Czy np. można podjąć współpracę na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło)? - takie i podobne pytania często pojawiają się po wejściu w życie nowej ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (dalej ustawa). W jakiej formie zgodnie z nową ustawą mogą wykonywać swój zawód biegli rewidenci?
Biegły rewident może wykonywać zawód jako:
1) osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek,
2) wspólnik podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych,
3) osoba pozostająca w stosunku pracy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych,
4) osoba niepozostająca w stosunku pracy i nieprowadząca działalności we własnym imieniu i na własny rachunek, pod warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych.
W przypadkach, o których mowa w pkt 2-4, biegły rewident wykonuje zawód w imieniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.