Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-01-01

Rozdział I

Nowości w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Podstawowym aktem, na podstawie którego jest prowadzona działalność gospodarcza, jest ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.). Wyznacza ona bowiem ramy prawne prowadzonej działalności gospodarczej i nakłada wiele obowiązków. Liczne ustawy z innych gałęzi prawa (np. prawa podatkowego, prawa ubezpieczeń społecznych) wprowadzają na własne potrzeby szerszą definicję działalności gospodarczej. To często definicja wewnętrzna określonej ustawy determinuje rodzaj i zakres obowiązków, jakie ciążą na danej osobie, np. rodzaj i wysokość płaconych podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne.

Przykład

Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne świadczy również usługi agroturystyki. Posiada 10 pokoi do wynajęcia, w sumie na 20 osób. Działalność agroturystyczna nie podlega przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale przychody z niej osiągane podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym określił Pan, że prowadząc gospodarstwo rolne na terenie wiejskim, po ukończeniu prac budowlanych w nowym budynku mieszkalnym, zamierza świadczyć usługi wynajmu ośmiu lub dziewięciu pokoi. Zatem, jeżeli będzie Pan wynajmować - tak jak wskazano we wniosku - więcej niż 5 pokoi w budynku mieszkalnym znajdującym się w gospodarstwie rolnym, to działalność ta nie będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z cytowanym przez Pana we wniosku art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie stanowi przepisów prawa podatkowego zdefiniowanych w art. 3 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Zatem co do zasady minister właściwy do spraw finansów publicznych nie ma uprawnienia do interpretowania tych przepisów w trybie wydawania indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, określonych w art. 14b tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00