Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-01

Rozdział IV

Doradca podatkowy w biurze rachunkowym

Usługowa obsługa podmiotów w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych jest dokonywana nie tylko przez certyfikowanych księgowych, ale również przez doradców podatkowych. Doradcy podatkowi mają jednak znacznie szersze uprawnienia od księgowych z certyfikatem. Czym różnią się obowiązki i uprawnienia obu tych grup zawodowych?

Wiemy już, jaki poziom wiedzy musi reprezentować osoba z certyfikatem na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Przyjrzyjmy się więc teraz zawodowi doradcy podatkowego i porównajmy go z zawodem księgowego z certyfikatem na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Musimy mieć świadomość co do formalnych różnic w zakresie wiedzy, praktyki, jak i odpowiedzialności za wykonywane usługi. Zawód doradcy podatkowego - w przeciwieństwie do zawodu księgowego usługowo prowadzącego księgi rachunkowe - od dawna jest uregulowany ustawowo. Regulacje dotyczące usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały dopiero teraz przeniesione do ustawy o rachunkowości. Dotychczas nie miały rangi ustawowej, lecz rozporządzenia. Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego jest obwarowane ustawowymi rygorami. Co więcej, nad etycznym i prawidłowym wykonywaniem usług doradztwa podatkowego czuwają odpowiednie organy samorządu zawodowego. Wykonujący ten zawód (będący zawodem zaufania publicznego) są zobowiązani np. do zachowania tajemnicy zawodowej, a co za tym idzie - zapewnienia klientowi przede wszystkim większego bezpieczeństwa.

Doradców podatkowych wyposażono też w uprawnienie do występowania w charakterze pełnomocnika procesowego strony, zarówno w postępowaniu podatkowym, jak i przed sądem administracyjnym. Takich uprawnień nie ma niestety osoba usługowo prowadząca księgi rachunkowe.

1. Jakich zasad musi przestrzegać doradca

Na każdej osobie wykonującej zawód doradcy podatkowego spoczywa obowiązek przestrzegania obowiązujących norm prawnych i zasad etyki. Najważniejszą z nich jest podejmowanie wszelkich niezbędnych działań w celu ochrony klienta i dbałość o jego interesy - oczywiście w granicach obowiązującego prawa. Doradca podatkowy jest zobligowany do . Doradca jest również zobowiązany do zachowania . Powinien zachować w tajemnicy wszelkie fakty i informacje, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaniem zawodu. Naruszenie tajemnicy zawodowej może skutkować pociągnięciem doradcy podatkowego do odpowiedzialności dyscyplinarnej. W związku z tym doradca podatkowy jest również zobowiązany do odpowiedniego , w szczególności danych osobowych klienta, danych dotyczących prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa czy źródeł jego finansowania. Sprawa ta jest więc traktowana bardziej rygorystycznie niż w przypadku certyfikowanych księgowych, którzy nie mieli ustawowych uregulowań, a te, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2009 r., są w zasadzie kopią obowiązującego dotychczas rozporządzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00