Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-11-01

Zawieszenia działalności - odliczenie VAT, sygn. Z.13.

Zawieszenie działalności na pewien okres nie powoduje utraty statusu podatnika czynnego VAT. Wstrzymanie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT nie skutkuje jednoczesną utratą prawa do odliczenia VAT od poczynionych w tym czasie zakupów. Skoro podmiot w dalszym ciągu posiada status podatnika VAT, ma również prawo do odliczania VAT przy zachowaniu warunków tego odliczenia. Uprawnienie to przysługuje mu do momentu wykreślenia go z rejestru podatników czynnych VAT.

JOLANTA KALICKA

1. Skutki zawieszenia działalności

Spółka Kandro, czynny podatnik VAT, prowadzi działalność handlową. W najbliższym czasie zamierza zawiesić działalność. Czy w związku z tym musi złożyć w urzędzie skarbowym zawiadomienie o zaprzestaniu działalności, czy też nie ma obowiązku tego robić?

Brak obowiązku złożenia zawiadomienia

Spółka nie musi składać zawiadomienia o zaprzestaniu działalności. W wyniku złożenia takiego zawiadomienia nastąpiłoby wykreślenie spółki z rejestru podatników czynnych VAT.

W tym drugim przypadku konieczne jest zawiadomienie organu skarbowego o tym fakcie na druku VAT-Z. , a w chwili jej wznowienia działalności nie przechodzić ponownie procedury rejestracyjnej związanej z podjęciem tej działalności. Przepisy ustawy o VAT nie regulują kwestii zawieszenia działalności. Nie nawiązują do niej również przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00