Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-01

Ubezpieczenie zdrowotne (dobrowolne) Polaków zatrudnionych za granicą oraz cudzoziemców pracujących w Polsce, sygn. U.10.

W poprzednim numerze przedstawiliśmy zasady, na jakich Polacy zatrudnieni za granicą, a także obywatele obcych państw wykonujący określoną działalność na terytorium naszego kraju podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzisiaj natomiast omówimy, w jakich przypadkach i na jakich warunkach obydwie grupy osób mogą przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wskażemy, jakie dokumenty muszą wypełnić i złożyć do NFZ oraz do ZUS, a także, jakie koszty zobowiązani są ponieść w związku z przystąpieniem do tego ubezpieczenia i kiedy mogą zostać z tych kosztów zwolnieni. Wyjaśnimy również, od czego uzależniona jest wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne Polaków zatrudnionych za granicą oraz cudzoziemców pracujących w Polsce, a także, w jakich terminach i w jakiej formie powinni oni opłacać i rozliczać składkę na to ubezpieczenie.

PIOTR GAŁECKI

1. Dobrowolne ubezpieczenie obywatela Wspólnoty

Obywatel Danii na stałe mieszka i pracuje w Kopenhadze. Do niedawna pracował w ramach stosunku pracy w Polsce, gdzie cały czas jeszcze mieszka jego żona wraz z dwójką dzieci, nie mając żadnego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Czy może on obecnie przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, zgłaszając jednocześnie do tego ubezpieczenia swoją najbliższą rodzinę?

Zgłoszenie do ubezpieczenia

Ponieważ obywatel Danii pracował kiedyś w Polsce jako pracownik najemny, obecnie będzie mógł zgłosić siebie oraz członków rodziny do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tzw. ustawy zdrowotnej), osoby niewymienione w art. 66 ust. 1 tej ustawy (a więc niemające żadnego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym), posiadające polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w Funduszu, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 9 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71. Zgodnie z tym ostatnim przepisem postanowień ustawodawstwa danego państwa członkowskiego, które uzależniają objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym lub fakultatywnym od zamieszkiwania na terytorium tego państwa, nie stosuje się wobec osób mieszkających na terytorium innego państwa członkowskiego, pod warunkiem, że w jakiejkolwiek chwili w okresie ich dawnej pracy zawodowej podlegały ustawodawstwu pierwszego z tych państw jako pracownicy najemni lub osoby prowadzące działalność na własny rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00