Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-01

Składki na ubezpieczenia społeczne opłacane przez podmioty zagraniczne, sygn. S.14.

Kończąc cykl poświęcony ubezpieczeniom społecznym Polaków zatrudnionych za granicą oraz cudzoziemców zatrudnionych w Polsce, w naszym ostatnim artykule omówimy zasady opłacania składek na te ubezpieczenia przez zagranicznych pracodawców, którzy zatrudniają pracowników na terenie Polski. Generalnie można podzielić te podmioty na trzy podstawowe grupy:

PIOTR GAŁECKI

l pracodawców zagranicznych, którzy mają w Polsce siedzibę lub przedstawicielstwo,

l podmioty zagraniczne niemające swojej siedziby ani przedstawicielstwa na terytorium Polski bądź innego państwa Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a posiadające siedzibę w państwie nienależącym do UE/EOG,

l podmioty, które nie mają w Polsce swojej siedziby lub przedstawicielstwa, ale posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa Wspólnoty.

Szczególną uwagę zwrócimy na tę ostatnią grupę zagranicznych pracodawców. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej zobowiązani są oni bowiem do opłacania i rozliczania składek do ZUS za osoby, które w ramach zawartej z nimi umowy wykonują zatrudnienie na terytorium naszego kraju.

1. Pracodawcy zagraniczni, którzy mają swoją siedzibę lub przedstawicielstwo w Polsce

Firma turecka Alladyn chciałaby prowadzić swoją działalność na terytorium Polski. Czy otwierając tu swoje przedstawicielstwo i zatrudniając pracowników będzie podlegała polskim przepisom ubezpieczeniowym?

Turecki pracodawca będzie musiał wykonywać obowiązki wynikające z polskiego systemu ubezpieczeniowego.

Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00