Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-01

Składki za pracujących w Unii Europejskiej - przypadki szczególne, sygn. S.7.

W poprzedniej części artykułu omówiliśmy podstawowe zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby przemieszczające się na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celach zarobkowych. Przedstawiliśmy zarówno takie sytuacje, gdy pracownik wykonuje zatrudnienie w jednym z krajów UE/EOG, w kilku krajach Wspólnoty, jak i takie, gdy osoba (będąca pracownikiem lub niewykonująca zatrudnienia na podstawie umowy o pracę) prowadzi w jednym lub w kilku krajach Unii działalność pozarolniczą. Omówiliśmy również zasady opłacania składek za pracowników delegowanych oraz możliwości zawarcia porozumienia wyjątkowego w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym.

PIOTR GAŁECKI

W drugiej części artykułu przedstawimy przede wszystkim szczegółowe uregulowania odnoszące się do niektórych grup pracowników przemieszczających się na terenie UE lub EOG w celu wykonywania pracy lub prowadzenia własnej działalności. Należą do nich: osoby zatrudnione w transporcie, marynarze, urzędnicy, pracownicy przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych.

Wskażemy również, na jakich zasadach ubezpieczeni są rolnicy przemieszczający się w krajach Wspólnoty lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

1. Osoby zatrudnione w transporcie

Trans-Tir jest polską firmą transportową mającą swoją siedzibę w Warszawie. Kilku jej pracowników mieszkających w Polsce w zasadzie stale pracuje poza granicami kraju, rozwożąc towar po terytorium jednego z krajów Unii Europejskiej. Czy za tych pracowników spółka powinna w całości odprowadzać składki do ZUS, czy też z uwagi na wykonywanie przez nich pracy głównie za granicą podlegają oni ustawodawstwu tego ostatniego państwa i - tym samym - ich składki powinny trafiać do instytucji ubezpieczeniowej tego kraju według obowiązujących tam zasad?

Należy nadal w całości opłacać do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne za wspomnianych pracowników.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 13 ust. 2 rozporządzenia 1408/71, pracownik najemny zatrudniony na terytorium jednego państwa członkowskiego podlega jego ustawodawstwu, nawet wówczas, gdy zamieszkuje na terytorium innego państwa, a także wówczas, gdy przedsiębiorstwo lub pracodawca, który go zatrudnia, ma swoją zarejestrowaną siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terytorium innego państwa członkowskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00