Artykuł
Instrumenty pochodne
Tematyka instrumentów finansowych jest bardzo istotna w kontekście zamknięcia roku, gdyż oprócz dokonania wyceny ważne jest także odpowiednie sklasyfikowanie instrumentów finansowych do właściwych kategorii, bo od tego zależy metoda ich wyceny. Aby więc dokonać odpowiedniego ich przyporządkowania do poszczególnych kategorii, należy zapoznać się z poszczególnymi definicjami i pojęciami związanymi z instrumentami finansowymi.
Szczegółowe zasady uznawania, metody wyceny, zakres ujawniania i sposób prezentacji instrumentów finansowych wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z 12 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.
UWAGA!
Przepisy rozporządzenia są przepisami szczególnymi w stosunku do ustawy o rachunkowości, dlatego należy je stosować w pierwszej kolejności. W razie braku możliwości stosowania przepisów rozporządzenia należy stosować ogólne zasady prezentacji i wyceny zawarte w ustawie o rachunkowości.
W ustawie o rachunkowości istnieje tylko ogólna definicja instrumentów finansowych, która jest uszczegółowiona właśnie w rozporządzeniu.
Do tej pory nie wszystkie jednostki miały obowiązek stosowania przepisów niniejszego rozporządzenia. Wynikało to z § 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych, który wraz ze zmianą przepisów w październiku 2015 r. został uchylony.
W myśl zapisów § 2 ust. 2 rozporządzenia mogły nie stosować jednostki gospodarcze prowadzące księgi rachunkowe, których sprawozdania finansowe nie podlegały obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. Takie jednostki mogły dokonywać wyceny i prezentacji instrumentów finansowych tylko w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości, pod warunkiem że nie wywierało to istotnie ujemnego wpływu na realizację zasady rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki.
Wraz z uchyleniem § 2 ust. 2 uchylono także § 2a rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych, w myśl którego jednostki korzystające z możliwości niestosowania przepisów tego rozporządzenia i niewyceniania instrumentów finansowych w wartości godziwej były zobowiązane do zamieszczania stosownych wpisów w dodatkowych informacjach i objaśnieniach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right