Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-10-25

Wystąpienie wspólnika ze spółki

Wspólnicy mogą, co do zasady, występować ze spółek. Dotyczy to zarówno spółek cywilnych, jak i osobowych. Wystąpić ze spółki - poprzez umorzenie wszystkich posiadanych udziałów lub akcji - mogą również wspólnicy spółek kapitałowych (a także akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych). Wywołuje to odpowiednie skutki podatkowe.

Skutki wystąpienia wspólnika ze spółki zależą od tego, czy spółka jest podatnikiem podatku dochodowego oraz czy występujący wspólnik jest osobą fizyczną czy osobą prawną.

1. Wystąpienie osoby fizycznej ze spółki niebędącej podatnikiem podatku dochodowego

Występowanie osób fizycznych ze spółek niebędących podatnikami podatku dochodowego (tj. ze spółek cywilnych oraz spółek osobowych, z wyjątkiem spółek komandytowo-akcyjnych) samo w sobie nie generuje przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychody te powstają jednak, jeżeli osoby fizyczne występujące z takich spółek otrzymują w związku z tym środki pieniężne. Jak wynika z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT, przychodami z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki.

Nie oznacza to, że wszelkie środki pieniężne otrzymywane przez osoby fizyczne występujące ze spółek niebędących podatnikami podatku dochodowego są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Należy zauważyć, że:

● do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8 ustawy o PIT, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce (stanowi tak art. 14 ust. 3 pkt 11 ustawy o PIT); przepis ten wyłącza podwójne opodatkowanie kwot, które już zostały przez wspólników spółki opodatkowane;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00