Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-04-24

Otwarcie likwidacji spółki z o.o.

Procedura likwidacyjna spółki z o.o. może zostać zapoczątkowana uchwałą zgromadzenia wspólników o rozwiązaniu spółki. Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. To szereg skomplikowanych czynności, a procedura ta jest obowiązkowa nawet dla spółki, która nie podjęła działalności.

Likwidacja spółki z o.o. to postępowanie zmierzające do zaspokojenia wierzycieli, upłynnienia majątku oraz zwrotu pozostałej nadwyżki majątku wspólnikom, w związku z zaprzestaniem działalności przez tę spółkę kapitałową.

Rozwiązanie spółki mogą spowodować:

● przyczyny przewidziane w umowie spółki. Do takich przyczyn należą m.in.: upływ czasu, na jaki spółka została utworzona, utrata zezwolenia bądź koncesji, jeżeli przedmiot działalności był związany tylko z nimi, straty w kapitale zakładowym, podjęcie przez wspólników działalności konkurencyjnej, osiągnięcie celu spółki itp. Przyczyną rozwiązania umowy spółki nie może być wypowiedzenie umowy spółki;

● uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki z o.o. lub o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza;

● ogłoszenie upadłości spółki;

● inne przyczyny przewidziane prawem.

Rozwiązanie spółki może zostać orzeczone wyrokiem sądu na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeśli osiągnięcie celu spółki z o.o. stało się niemożliwe lub gdy miały miejsce inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki. Może to też nastąpić na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu.

Do głównych celów likwidacji spółki określonych w przepisach prawa należą: zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku spółki. Nowe interesy mogą być wszczynane tylko wówczas, gdy jest to potrzebne do ukończenia spraw w toku. Rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego oznacza, że mamy do czynienia z wieloma czynnościami faktycznymi i prawnymi, które zmierzają do zakończenia bytu prawnego spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00