Porada
Jak rozliczać rozchód środków pieniężnych z rachunku bankowego walutowego
Dla łatwiejszego rozliczania obrotu gospodarczego z podmiotami zagranicznymi jednostki coraz częściej korzystają z rachunku bankowego walutowego. Przepisy rachunkowości dopuszczają kilka możliwości rozliczania rozchodu środków pieniężnych z tego rachunku. Przepisy te są uznawane też przez ustawy podatkowe. Niemniej jednak istnieje wiele wątpliwości co do prawidłowego ustalenia i rozliczenia powstałych różnic kursowych, w szczególności ze względu na fakt, że linia interpretacyjna nadal nie jest jednolita w kwestii kursu rozliczenia: czy ma to być kurs faktycznie zastosowany, czy kurs średni NBP?
Środki pieniężne na rachunkach bankowych, krajowych i walutowych są krótkoterminowymi inwestycjami. Zalicza się je do rzeczowych aktywów obrotowych. Do rozliczenia rozchodu jednakowych albo uznanych za jednakowe ze względu na ich rodzaj wartości stanu końcowego rzeczowych składników aktywów obrotowych jednostki mogą stosować cztery różne metody wyceny (art. 34 ust. 4 uor).
UWAGA!
Wybranej metody wyceny nie można zmieniać w trakcie roku obrotowego.
Tabela 1. Metody wyceny rozchodu rzeczowych aktywów obrotowych
Metody wyceny | Wyszczególnienie |
Metoda FIFO | Przy stosowaniu tej metody jednostka przyjmuje, że rozchód składnika aktywów wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które jednostka najwcześniej nabyła (wytworzyła). |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right