Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-01-25

Kto i w jakiej wysokości musi tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2013 r.

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny, oraz inne osoby. Inne osoby mogą korzystać ze świadczeń z ZFŚS, jeżeli pracodawca przyznał im w regulaminie ZFŚS prawo do tego. Kwota dofinansowania powinna wynikać z opracowanego przez pracodawcę regulaminu funduszu, uzgodnionego z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z pracownikiem wybranym przez załogę, jeżeli pracownicy nie są zrzeszeni w związku zawodowym. Do obliczenia kwoty odpisu podstawowego w 2013 r. należy przyjąć wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w II półroczu 2010 r., określonego w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 18 lutego 2011 r., które wynosi 2917,14 zł.

Kto musi tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Część pracodawców ma obowiązek tworzenia ZFŚS. Inni pracodawcy mogą korzystać z tej możliwości. O tym, czy pracodawca ma obowiązek tworzenia tego funduszu, czy też nie, decyduje liczba pracowników na 1 stycznia danego roku.

 

Schemat. Tworzenie ZFŚS (art. 3 ustawy o ZFŚS)

infoRgrafika

Przy określaniu obowiązku tworzenia ZFŚS decydujące znaczenie ma liczba pełnych etatów na dzień 1 stycznia. Zmiana zatrudnienia w ciągu roku kalendarzowego pozostaje bez wpływu na ten obowiązek. Jeżeli więc 1 stycznia pracodawca nie był obowiązany tworzyć funduszu, to bez względu na liczbę nowych pracowników takiego obowiązku nadal nie ma. Podobnie będzie przy zmniejszeniu zatrudnienia do stanu niepowodującego konieczności tworzenia funduszu (np. 1 stycznia firma zatrudniała 38 pracowników, ale w trakcie roku w wyniku zwolnień grupowych pracę straciło 19 osób). Taka zmiana stanu zatrudnienia nie upoważnia pracodawcy do rezygnacji z tworzenia funduszu. Mimo zaistniałej sytuacji fundusz nadal musi funkcjonować, przynajmniej do końca danego roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00