Porada
Jak ustalić przeciętną liczbę zatrudnienia do wyliczenia wysokości odpisu na ZFŚS
Przy określaniu obowiązku tworzenia ZFŚS decydujące znaczenie ma liczba pełnych etatów na dzień 1 stycznia. Zmiana stanu zatrudnienia na koniec roku wywołuje konieczność dokonania korekty odpisu na ZFŚS zgodnie z faktyczną przeciętną liczbą zatrudnionych.
Podstawę naliczania odpisu podstawowego stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych.
Planowana liczba zatrudnionych obejmuje pracowników:
● zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,
● przebywających na urlopach wychowawczych.
W przeciętnej liczbie zatrudnionych nie ujmuje się natomiast osób przebywających na urlopach bezpłatnych i osób zatrudnionych na podstawie:
● umowy o wykonywanie pracy nakładczej,
● umowy agencyjnej,
● umowy cywilnoprawnej.
Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12. Zasadę tę stosuje się również do pracodawców działających krócej niż jeden rok kalendarzowy albo naliczających odpis na ZFŚS za niepełny rok kalendarzowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right