Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-12-08

Jak ustalić przeciętną liczbę zatrudnienia do wyliczenia wysokości odpisu na ZFŚS

Przy określaniu obowiązku tworzenia ZFŚS decydujące znaczenie ma liczba pełnych etatów na dzień 1 stycznia. Zmiana stanu zatrudnienia na koniec roku wywołuje konieczność dokonania korekty odpisu na ZFŚS zgodnie z faktyczną przeciętną liczbą zatrudnionych.

Podstawę naliczania odpisu podstawowego stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych.

Planowana liczba zatrudnionych obejmuje pracowników:

● zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,

● przebywających na urlopach wychowawczych.

W przeciętnej liczbie zatrudnionych nie ujmuje się natomiast osób przebywających na urlopach bezpłatnych i osób zatrudnionych na podstawie:

● umowy o wykonywanie pracy nakładczej,

● umowy agencyjnej,

● umowy cywilnoprawnej.

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym dodaje się przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę dzieli się przez 12. Zasadę tę stosuje się również do pracodawców działających krócej niż jeden rok kalendarzowy albo naliczających odpis na ZFŚS za niepełny rok kalendarzowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00