Artykuł
1. Otrzymanie wsparcia w ramach działania "Grupy producentów rolnych"
Grupy producentów rolnych (GPR) mogą ubiegać się o wsparcie finansowe ze środków UE w ramach działania PROW 2007-2013. Wsparcie to udzielane jest w postaci zryczałtowanej pomocy w formie rocznych rat. Co ważne, otrzymane środki pieniężne, niezależnie od ich przeznaczenia, nie podlegają opodatkowaniu. Jednocześnie wydatki bezpośrednio sfinansowane z tych środków pomocowych, bez względu na wysokość, nie są kosztem podatkowym.
Grupa producentów rolnych to osoba prawna, w której skład mogą wchodzić osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub prowadzące działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Podmioty te organizują się w grupy producentów rolnych w celu:
● dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych,
● poprawy efektywności gospodarowania,
● planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości,
● koncentracji podaży,
● organizowania sprzedaży produktów rolnych,
● ochrony środowiska naturalnego.
Tabela 1. Warunki prowadzenia GPR w zależności od formy prawnej
Grupy producentów rolnych danego produktu lub grupy produktów w celu reprezentowania swoich interesów mogą także organizować się w związki grup producentów rolnych.
Związek może zostać utworzony:
● przez grupy producentów rolnych jednego produktu lub grup produktów, przy czym grupy producentów nie są członkami innego związku grup producentów tych samych produktów lub grup produktów;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right