Artykuł
2. Jak ustalić i ewidencjonować odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2008 r.
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek zaspokajania, w miarę posiadanych środków, socjalnych potrzeb pracowników. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi formę finansowego wsparcia pracowników.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to fundusz tworzony przez pracodawców na finansowanie działalności socjalnej na rzecz swoich pracowników oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.
Wszelkie regulacje dotyczące tworzenia funduszu, dokonywania odpisów i zasad gospodarowania środkami określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Kto jest zobowiązany do tworzenia ZFŚS
Do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zobowiązani pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W tym celu przedsiębiorca ma obowiązek założenia dodatkowego rachunku bankowego, na którym będzie gromadził środki funduszu.
Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz dobrowolnie. Alternatywnym rozwiązaniem jest wypłacanie pracownikom świadczenia urlopowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right